Categorieën: Nieuws

Bijbel was er voor elite en gewone man

Zowel de elite als de gewone man had in de Middeleeuwen een Bijbel in huis. Dat blijkt uit onderzoek van de Rijksuniversiteit Groningen.

Er werd altijd gedacht dat arbeiders pas sinds de Reformatie konden beschikken over de Bijbel, omdat het lezen ervan voor leken voor de Reformatie verboden zou zijn. Uit het onderzoek blijkt echter dat het gewoon was toegestaan. Kerkhervormer Maarten Luther beweerde dat de rooms-katholieke kerk het lezen van de Bijbel verboden had, maar dat was propaganda, die overgenomen werd door Luthers volgelingen. Volgens de geschiedenisboeken heeft Luther ervoor gezorgd dat ook gewone mensen het woord van God in hun eigen taal konden lezen, maar dit is dus onjuist.

Het gebruik van Bijbelvertalingen is daarmee dus ook niet een protestantse uitvinding, zoals de protestanten hebben willen doen geloven. Volgens de onderzoekers van de RUG werd de afgelopen decennia door wetenschappers ook te veel geleund op protestantse kerkelijke bronnen.

Het onderzoek van de wetenschappers heeft ruim twee jaar geduurd. Voor de informatie is onder andere gezocht in bibliotheken in Nederland, Vlaanderen, Frankrijk en Italië.

FacebookFacebookXXLinkedInLinkedInWhatsAppWhatsAppCopy LinkCopy LinkEmailEmail
AddThis Website Tools
Sebastiaan Scheffer

Recente berichten

Vrijdag toenemende bewolking met in de avond een bui, weekend fris maar droog

Richting het weekend wordt het weer in Groningen geleidelijk aan frisser. Vrijdag begint nog met…

5 uur geleden

Gemeente zoekt mensen die willen meehelpen aan monument Trans-Atlantische Slavernij

De gemeente Groningen is op zoek naar mensen die willen meehelpen aan de totstandkoming van…

7 uur geleden

Burgemeester Groningen blij met glorend landelijk vuurwerkverbod: ‘Kan zo niet langer’

In de Tweede Kamer lijkt zich een meerderheid af te tekenen voor de invoer van…

8 uur geleden

Motoragent en fietsster raken gewond door ernstig ongeval in Lewenborg (update)

Op een fietspad langs de Kluiverboom in Lewenborg vond aan het begin van donderdagavond een…

9 uur geleden

Nachtelijke wegwerkzaamheden op A7 bij Hoogkerk, omleiding en kans op geluidsoverlast

In de nacht van maandag 31 maart op dinsdag 1 april worden er werkzaamheden uitgevoerd…

10 uur geleden

Fietspad langs Noord-Willemskanaal gaat vrijdag weer gedeeltelijk open

Vanaf vrijdag 28 maart gaat een deel van het fietspad langs het Noord-Willemskanaal weer open.…

10 uur geleden