Categorieën: Nieuws

“Ineens hebben we de grootste collectie zilveren lepels”

Het was in de achttiende eeuw een geschenk waar men erg trots op was. Een geschenk dat heel goed bewaard werd, en wat absoluut niet gebruikt mocht worden. Binnenkort zullen ze te zien zijn op een tentoonstelling bij het Noordelijk Scheepvaartmuseum: zilveren Oostzeelepels.

“Tussen 1700 en 1800 voeren veel Groningse schippers op de Oostzee”, vertelt curator Wicher Kerkmeijer. “Wekenlang waren ze onderweg naar bijvoorbeeld Riga of het voormalige Pruisen om vracht op te halen, of om juist goederen te brengen. De mensen in het Oostzeegebied waren trots op de handelsbetrekkingen en gaven de kapitein, vaak tijdens zijn eerste vaart, een geschenk: een zilveren lepel.”

Het Scheepvaartmuseum had al een aantal van deze lepels in bezit. “Om precies te zijn 31 in totaal”, zegt Marlies Schipperheijn van het museum. “Onlangs kwamen we in contact met een verzamelaar op Terschelling. Hij wilde graag afstand doen van zijn verzameling van 65 lepels en heeft deze aan ons geschonken. En daar zijn we ontzettend trots op want behalve dat er hele bijzondere en unieke exemplaren tussen zitten zijn we ineens het museum met de grootste collectie zilveren lepels.”

Luister naar een reportage van verslaggever Sebastiaan Scheffer:

Sebastiaan Scheffer

Bekijk reacties

Recente berichten

Rietkraag in brand in weiland bij Leegkerk

In een weiland aan de Aduarderdiepsterweg bij Leegkerk heeft zaterdagmiddag brand gewoed in een rietkraag.…

1 uur geleden

Kermis strijkt neer in Meerstad: “Sfeer is fantastisch”

In Meerstad vindt dit hele weekend nog een kermis plaats. Volgens voorzitter Frits Gosman van…

3 uur geleden

Koeien zakken door rooster bij melkveebedrijf

De Groninger brandweer moest vrijdagavond in actie komen voor twee koeien die in een stal…

4 uur geleden

Lange rijen voor platenwinkel vanwege Record Store Day: “Ik heb wel eens mis gegrepen”

Voor muziekwinkel Plato aan de Oude Ebbingestraat stond zaterdagochtend een lange rij wachtenden vanwege Record…

4 uur geleden

In Bevrijdingsbos wordt zaterdagavond stilgestaan bij 80 jaar bevrijding

In het Bevrijdingsbos worden zaterdagavond 23 brandende kaarsen geplaatst bij het Regimentenplateau. Dit weekend is…

5 uur geleden

Automobilist beschadigt meerdere geparkeerde auto’s

Een automobilist heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag meerdere geparkeerde auto's beschadigd op…

5 uur geleden