Categorieën: Nieuws

Decentralisatie leidt tot knelpunten

Bij de overdracht van rijkstaken naar gemeenten doen zich grote knelpunten voor is de conclusie van vier Groningse rechtswetenschappers van de Rijksuniversiteit Groningen.

In de eerste plaats is de rechtsbetrekking tussen de burger en de overheid verslechterd. Die zou informeler en laagdrempeliger moeten worden, maar in de praktijk wordt deze verandering vooral ingezet om bezuinigingen te kunnen doorvoeren. In de tweede plaats treden verschillen op tussen gemeenten die niet goed zijn uit te leggen. In de derde plaats blijkt dat de privacybescherming bij de gemeenten onder de maat is.

Ten slotte bestaat het risico dat gemeentelijke voorzieningen verdwijnen als gevolg van interne concurrentie tussen allerlei beleidsdoelen. Deze knelpunten treffen juist degenen die het minst makkelijk meekomen in het leven, zoals jongeren met gedragsproblemen, daklozen, gehandicapten, drop-outs, verslaafden en langdurig bijstandsgerechtigden.

Om de knelpunten te helpen bestrijden pleiten de onderzoekers er voor dat de rechter meer bevoegdheden krijgt om handelen van de gemeenten te toetsen.

Menno van Duinen

Bekijk reacties

  • aan de stoelpoten van de rechter wordt ook al uit alle macht gezaagd en geknabbeld...

Recente berichten

Automobilist botst op geparkeerde auto in Paddepoel

Bij een verkeersongeluk maandagmiddag op de Plutolaan in de wijk Paddepoel is een automobilist op…

34 minuten geleden

Te veel kosten vanwege chronische ziekte, vraag vergoeding van 400 euro aan

Ben je chronisch ziek of heb je een kind dat chronisch ziek is? En moest…

1 uur geleden

Laatste loodjes in het Zuiderplantsoen: “Het moet een prachtig gebied worden”

Deze weken worden in het Zuiderplantsoen planten, struiken en bomen geplant. Kortom: In het nieuwe…

2 uur geleden

Medewerkers IKEA staken vrijdag opnieuw voor betere CAO

Komende vrijdag leggen de medewerkers van IKEA het werk neer. De landelijke directie van de…

2 uur geleden

Vijfhonderd jaar beiaardiers in Martinitoren gevierd met plaquette en liedjes

Hoog in de Martinitoren werd maandagochtend een bijzonder jubileum gevierd waar nog niet eerder aandacht…

3 uur geleden

NOM investeert meer in Noord-Nederland, maar maakt zich zorgen over toekomst

De NOM heeft vorig jaar 31,7 miljoen euro geïnvesteerd in bedrijven in Noord-Nederland. Dat is…

5 uur geleden