Categorieën: Nieuws

Onderzoek UMCG: Hartfalen stimuleert tumorgroei

Een hart dat als gevolg van een hartinfarct versleten is en minder goed bloed rondpompt, scheidt stoffen af die tumorgroei stimuleren. Dat blijkt uit onderzoek door hoogleraar cardiologie Rudolf de Boer van het UMCG en zijn team. 

Het idee dat er een verband is tussen hartfalen en kanker is er al langer. Het was opgemerkt dat in grote registraties van mensen met hartfalen er disproportioneel veel overleden aan kanker. De Boer toont in zijn publicatie hiervoor wetenschappelijk bewijs: “Het onderzoek bevestigt het vermoeden en geeft wetenschappelijk bewijs dat patiënten met hartfalen een groter risico lijken te hebben op darmkanker. Onze resultaten zouden specialisten bewust moeten maken van dit risico zodat zij hiernaar kunnen handelen, bijvoorbeeld door patiënten met hartfalen te laten screenen op darmkanker.”

Hij deed onderzoek met muismodellen met een genetische aanleg voor darmkanker en poliepen in de darm en zag een sterke groei en toename in aantal van de poliepen in de darm bij muizen waarin ook hartfalen werd veroorzaakt. Ten slotte bleek uit  onderzoek met gegevens uit bevolkingsonderzoek PREVEND dat mensen met hartfalen eerder darmkanker ontwikkelden gedurende een periode van 10 jaar.

 

FacebookFacebookXXLinkedInLinkedInWhatsAppWhatsAppCopy LinkCopy LinkEmailEmail
AddThis Website Tools
Tom Veenstra

Recente berichten

Brand op dakterras aan Tuinbouwstraat snel onder controle

Op het dakterras van een woning aan de Tuinbouwstraat heeft zaterdagochtend korte tijd brand gewoed.…

27 minuten geleden

“Voetgangerstrap bij fietsbrug De Hoogte is door bewoners niet naar voren gebracht”

Dat er geen voetgangerstrap bij de fietsbrug bij de wijk De Hoogte is gerealiseerd komt…

3 uur geleden

Beijum lijkt weer een grote vrijmarkt te krijgen op Koningsdag

De afgelopen jaren moest Beijum het zonder een grote vrijmarkt stellen op Koningsdag. Dit jaar…

3 uur geleden

Zomertijd gaat dit weekend in: klok gaat een uur vooruit

Dit weekend nemen we afscheid van de wintertijd. Dit betekent dat het in de avond…

4 uur geleden

Auto ramt lantaarnpaal en belandt midden op rotonde aan Bornholmstraat door aanrijding

Op de Bornholmstraat heeft vrijdagavond laat een aanrijding plaatsgevonden. Daardoor is één van de betrokken…

12 uur geleden

PKC’83/Team Amoeri blijft in de zorgen na remise tegen Fermonia Boys

PKC'83/Team Amoeri blijft in de degradatiezorgen na het 2-2 gelijke spel vrijdagavond thuis tegen Fermonia…

13 uur geleden