Foto: Casper Slotboom
Het kabinet moet structureel meer geld bijleggen, anders valt jeugdzorg in de gemeenten om. De vereniging van Nederlandse gemeenten (VNG) luidt de noodklok.
De VNG heeft een diepteonderzoek gedaan bij 26 verschillende gemeenten. Het onderzoek laat zien dat het aantal jongeren dat jeugdhulp krijgt, toeneemt en dat er meer zwaardere gevallen zijn. De gemeentes kunnen dit niet met eigen middelen onder controle krijgen, dus moet het kabinet bijspringen, adviseert het VNG.
Wethouder Mattias Gijsbertsen is blij met het advies: ‘Dit is iets wat gemeenten al lange tijd zeggen. De nood is echt hoog, zeker bij grotere gemeenten. Het kabinet verwachtte dat de nood voor jeugdzorg alleen maar afneemt, maar het tegenovergestelde is waar. De inwoners van de gemeente hebben daar nu last van: de extra kosten moeten we nu halen uit de verhoging van de OZB en andere maatregelen. Dat is een situatie die we niet moeten willen.’
Praktijk maakt zich zorgen
De financiële druk is voor aanbieders van jeugdzorg enorm. Uit een rapport van het gerenommeerde onderzoeksbureau Berenschot blijkt dat jeugdzorg onder de kostprijs wordt ingekocht door gemeentes. Dat betekent dat de zorgaanbieders verlies lijden op de aangeboden jeugdzorg, waardoor zij moeten snijden in hun budgetten. Daardoor gaat de kwaliteit van de jeugdzorg achteruit. Het gevolg is dat de wachtlijsten voor jeugdbescherming enorm zijn, dat de werkdruk voor werknemers te hoog wordt en dat volledige jeugdzorgaanbieders en jeugdbescherminginstanties op omvallen staan.
‘Cruciaal moment’
Wethouder Gijsbertsen geeft aan dat de gemeente er nog steeds achter staat dat jeugdzorg onder de gemeenten valt: ‘Inhoudelijk gezien past het goed bij de gemeente. Wij kennen de mensen waar het om gaat en mensen kunnen zien in hun totale omgeving. Maar met dit tekort aan middelen wordt het erg ingewikkeld. Je moet je nu af gaan vragen of je het nog kan waarmaken. Het is dus een cruciaal moment en het kabinet zal echt een beweging moeten maken.’
Het stralende voorjaarsweer van de afgelopen dagen wordt ingeruild voor een bewolkter weertype waarbij er…
In 2I profiteerde Gorecht volop van het puntverlies van de concurrenten bovenin. Helpman boekte in…
Nova Tech Lycurgus heeft zaterdagavond de uitwedstrijd in het Belgische Achel tegen Tectum Achel met…
Be Quick 1887 boekte zaterdagavond in de eerste klasse H een ruime zege. Oranje Nassau…
Koploper PKC'83 heeft zaterdagmiddag in de titelstrijd in de eerste klasse H in eigen huis…
Het is de 25-jarige Jochem Kerssies gelukt om het wereldrecord schaatsen te verbreken. Op de…
Bekijk reacties
In 2015 ging o.a. de jeugdzorg over naar de gemeentes, op zich een goed idee was het niet dat Rutte 2 ook gelijk even minstens 25% bezuinigde op het budget wat over ging naar de gemeentes vanuit de AWBZ. Er moeten dus vele miljarden bij.
Voor de belastingbetaler maakt het niets uit, die betaald in beide gevallen.
Klopt, nu de grote bedrijven helemaal geen belasting meer hoeven betalen, komt de rekening eigenlijk altijd wel bij de burger terecht....
Gewoon opdoeken die hele jeugdzorg criminelen zijn het
Een kind voed je uit liefde op niet voor geld zoals 600 per maand kinderen zijn handelswaren