Categorieën: Nieuws

Sensoren kunnen signalen van onbegrepen gedrag bij dementie opsporen

Sensoren kunnen helpen bij het vroegtijdig signaleren van veelvoorkomend onbegrepen gedrag bij mensen met dementie, zoals bewegingsonrust, dwalen, roepen en agressie. 

Het Universitair Netwerk Ouderenzorg UMCG (UNO-UMCG) gaat onderzoek doen naar sensoren die kunnen helpen bij het vroegtijdig signaleren van veelvoorkomend onbegrepen gedrag bij mensen met dementie. Het gaat onder meer om bewegingsonrust, dwalen, roepen en agressie. Het UMCG doet dit samen met de Hanzehogeschool en een aantal zorgorganisaties.

Sensoren worden al gebruikt in de zorg, zoals bewegingssensoren bij patiënten. Ze kunnen echter ook gebruikt worden voor het meten van temperatuur, huidweerstand, hartslag, hartslagvariabiliteit en geluid. Dit kunnen aanwijzingen zijn van onbegrepen gedrag. Als onbegrepen gedrag al bij de eerste signalen wordt herkend kunnen zorgprofessionals verdere escalatie voorkomen door snel te handelen.

“We weten bijvoorbeeld dat agressie zich opbouwt: mensen ervaren eerst angst en onzekerheid, worden onrustig en dat kan dan weer escaleren in agressie”, zegt professor Sytse Zuidema, hoogleraar Ouderengeneeskunde en Dementie in het UMCG. Tijdig inspelen op onbegrepen gedrag kan verschillen per type gedrag en per patiënt. De onderzoekers gaan in kaart brengen hoe zorgprofessionals omgaan met onbegrepen gedrag.

Gert van Akkeren

Recente berichten

Stralend zonnig weekend in aantocht, daarna koeler met meer bewolking

Het weekend begint met volop zon en aangename temperaturen, maar na zondag wordt het frisser…

5 uur geleden

Nederlaag Drs. Vijfje tegen Zeemacht

De vrouwen van Drs. Vijfje hebben vrijdagavond in Den Helder met 2-0 verloren van Zeemacht.…

6 uur geleden

Donar verliest weer met ruim verschil van Belgische ploeg

Donar heeft zich vrijdagavond niet kunnen revancheren voor de zware nederlaag van vorige week tegen…

7 uur geleden

Noorden brengt ‘nee’ tegen straaljagers op Eelde naar staatssecretaris

Noordelijke bestuurders hebben vrijdag een signaal afgegeven aan staatssecretaris Tuinman van Defensie. Ze boden een…

7 uur geleden

Raadslid Maria Martinez Doubiani (D66) grijpt naast landelijke Vrouw in de Media Award

Maria Martinez Doubiani (D66) was wel de ‘Vrouw in de Media’ van Groningen van het…

8 uur geleden

UMCG-gynaecoloog Jan Jaap Erwich benoemd tot Officier in de Orde van Oranje Nassau

Jan Jaap Erwich is vrijdag benoemd tot Officier in de Orde van Oranje Nassau. Interim-burgemeester…

9 uur geleden